Stanisław Kluza

Stanisław Kluza (ur. 2 czerwca 1972 w Warszawie) – polski ekonomista, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, od lipca do września 2006 minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, następnie przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Życiorys

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2001 na tej samej uczelni na podstawie pracy zatytułowanej Zastosowanie indeksów Divisia w Polsce uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii ze specjalnością ekonometria, finanse i statystyka. Jego rozprawa doktorska została wyróżniona m.in. nagrodą Prezesa Rady Ministrów.

W 1994 rozpoczął pracę naukową jako asystent-stażysta, następnie od 1996 jako asystent w Zakładzie Statystyki Stosowanej Instytutu Statystyki i Demografii (ISiD) w SGH. W 2002 został adiunktem na tej uczelni. W 1995 uzyskał dyplom Top Ten SGH. W 1998 został stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a w 1999 stypendystą Fundacji Fulbrighta. Studiował do 2000 na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis, a jako stypendysta Dekaban-Liddle w 2001 na Uniwersytecie w Glasgow. Został członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich i honorowej rady ekspertów przy AIESEC Polska.

Pracował zawodowo m.in. w firmach McKinsey&Co (1998–1999) i polskim oddziale koncernu Unilever (1994–1998). Prowadził zajęcia w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych. Od 2002 do 2006 był związany z Bankiem Gospodarki Żywnościowej S.A., zajmował stanowiska dyrektora departamentu i głównego ekonomisty.

Po wyborach w 2005 reprezentował Prawo i Sprawiedliwość w rozmowach koalicyjnych z PO w zespołach makroekonomicznym i podatkowym. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza wiosną 2006 powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. 14 lipca 2006 objął urząd ministra finansów w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. Został odwołany już 22 września tego samego roku w związku z powrotem na stanowisko rządowe Zyty Gilowskiej.

29 września 2006 wybrany na przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Wybrane publikacje

  • Marek Gruszczyński, Stanisław Kluza, Dariusz Winek, Ekonometria, Elipsa Dom Wydawniczy, Warszawa 2003
  • Stanisław Kluza, Procesy demograficzne a kapitał społeczny, Uczelnia Warszawska im. Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa 2007
  • Stanisław Kluza, Zaburzenia na światowych rynkach a sektor finansowy w Polsce, CASE, Warszawa 2008

Incoming search terms:

Category: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>