Piotr Skórzyński

Piotr Skórzyński (ur. 11 stycznia 1952 w Warszawie, zm. 3 czerwca 2008 w Warszawie) – polski publicysta, poeta, krytyk i eseista, działacz opozycji politycznej w PRL. Publikował też pod pseudonimem Krzysztof Raszyński. Brat Jana Skórzyńskiego, dziennikarza. Mąż rzeźbiarki Joanny Waliszewskiej. Studiował filozofię, socjologię i polonistykę.

W latach 70. pracował w Redakcji Literackiej Polskiego Radia, w którym tworzył audycje literacko-artystyczne. Był autorem kilku scenariuszy do filmów krótkometrażowych (1979-1980).

Był działaczem w Regionie Mazowsze „Solidarności”, po 13 grudnia 1981 r. został internowany w więzieniu w Białołęce, gdzie był więziony do maja 1982 r. Później był nadawcą podziemnego radia „Solidarność” i pisał w podziemnej prasie. W podziemiu opublikował też pod nazwiskiem swoją powieść Jeśli będziesz ptakiem (1988).

Autor kilkuset tekstów zamieszczonych m.in. w paryskiej Kulturze, w tygodniku „Ład”. Po 1989 r. współpracował m.in. z „Tygodnikiem „Solidarność” (był kierownikiem działu kultury), „Nowym Światem”, „Naszą Polską”, „Głosem”, „Gazetą Polską”, miesięcznikami i kwartalnikami „Arcanami”, Arkusz, Akcent, Więź, Ethos, Forum Akademickie, Kultura, Literatura, Magazyn Literacki, Nowe Książki, Odra, Opcja na prawo, Powściągliwość i Praca, W drodze, Przegląd Polityczny, Fronda, Gwiazda Polarna, Nowe Państwo, Opcje, Topos, Tradycja, Tygiel Kultury, Tytuł. Publikował również w Rzeczpospolitej. Był członkiem Zarządu Fundacji Radia Solidarność.

Popełnił samobójstwo 3 czerwca 2008 r. w Warszawie, jego zwłoki odnaleziono dwa dni później. W pozostawionym liście, adresowanym do żony, napisał, że „nie godzi się na nikczemnienie świata. I już tylko tyle może zrobić, żeby w nim nie być”. Ostatnie jego teksty, opublikowany w „Rzeczpospolitej” Porucznika Rawicza definicja człowieczeństwa i w „Naszej Polsce” Refleksy ukazały się już po stwierdzeniu jego śmierci. W rękopisie pozostała jego książka Intelektualna historia „zimnej wojny”.

Książki

  • Jeśli będziesz ptakiem; Przedświt, Warszawa 1988
  • Na obraz i podobieństwo, paradygmat materializmu; Adam Marszałek, Toruń 2002, ISBN 83-7322-151-3
  • Pejzaże pamięci; Miniatura, Kraków 2004, ISBN 83-7081-697-5

Linki zewnętrzne

  • Artykuły Piotra Skórzyńskiego zarejestrowane w bazie Biblioteki Narodowej: Artykuły z czasopism polskich (1996 – 2004) – 47 pozycji
  • Artykuły(recenzje) Piotra Skórzyńskiego zarejestrowane w bazie Biblioteki Narodowej: Artykuły z czasopism polskich (1996 – 2004)
  • Najważniejsze z artykułów prasowych Piotra Skórzyńskiego w bazie Biblioteki Narodowej: Artykuły z gazet i tygodników polskich (1996 – 2004)
  • Pozycje odnotowane w bazie PBL
  • Wspomnienie o Piotrze Skórzyńskim Pawła Paliwody: Piotr Skórzyński i Wallenrodowie
  • Piotr Skórzyński w bazie filmpolski
  • Piotr Skórzyński w bazie filmweb

Incoming search terms:

Category: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>