Lech, Czech i Rus

Lech, Czech i Rus – legenda o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie, którzy osiedli na zachodzie, południu oraz wschodzie i dali początek oddzielnym krajom słowiańskim.

Dzisiaj symbolizują one braterstwo słowiańskie

Historia

Legenda pierwszy raz została zapisana po łacinie w roku 1295 w „Kronice Wielkopolskiej”

Gdy zaś (Lech) ze swoim potomstwem wędrował przez rozległe lasy, gdzie teraz istnieje królestwo polskie, przybywszy wreszcie do pewnego uroczego miejsca, gdzie były bardzo żyzne pola, wielka obfitość ryb i dzikiego zwierza, tamże rozbił swe namioty. A pragnąc tam zbudować pierwsze mieszkanie, aby zapewnić schronienie sobie i swoim rzekł „Zbudujmy gniazdo”! Stąd i owa miejscowość aż do dzisiaj zwie się Gniezno, to jest „budowanie gniazda”

Legenda wspomniana została także w Kronice Dalimila spisanej w języku czeskim w 1319. Zawarł ją również Jan Długosz w 1455 roku w Kronikach Królestwa Polskiego.

Wersje legendy

Kronika Wielkopolska opisuje trzech braci Lecha, Czecha i Rusa, którzy zakładają trzy słowiańskie narody Czechów, Lechitów/Polaków oraz Rusów/Rusinów.Czeska „Kronika Dalimila” opisuje dwóch braci Lecha i Czecha.

Do tych legendarnych wątków powracali w późniejszych opracowaniach pisarze polscy oraz czescy. Alois Jirásek opisał w 1894 legendę w książce „Staré pověsti české” gdzie dwóch braci Čech i Lech przybywa do wschodniej Europy ze wschodu.

Ocena i interpretacje

W Legendzie tej upatruje się m.in. aluzję do podania o założeniu Rzymu przez Romulusa i Remusa. Jej elementem jest auspicjum, starożytny rytuał wnioskowania z lotu ptaków drapieżnych (np. orła) o aprobacie bogów dla podjętych zamierzeń.

Category: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>